Moderna indivīda izvēle – kontaktlēcas. Kā viņas parādījās?

Nav noliedzams, ka tiešām lēcas acīm šodien tiešām ir diezgan populāras kā arī pieprasītas. Lēcas acīm jau ir sekmīgi nomainījušas brilles un kvalitatīvi koriģē tuvredzību vai tālredzību, astigmātismu uc. Lēcas pielieto arī dekoratīvos nolūkos , lai piemēram mainītu acu krāsu vai piešķirt neparastuma noti acīm. Kad un arī kas lēcas izgudroja?
Vai Jūs zinājāt, kad tieši Leonardo da Vinči ir tas, kurš vēl 16. gadsimtā (precīzāk, 1508. gadā) izveidoja skices, kurās attēlota ierīce, kuru tad var pielietot redzes uzlabošanai. Vēl vienu “prototipu” izgudroja Dekarts 1637. gadā. Tā bija maza caurulīte, kas tad piepildīta ar ūdeni, tādējādi izveidojot sava veida lupu.
Bet pirmās lēcas radās 1888. gadā, kuru radītājs bija stikla pūtējs Mullers. Viņam bija draugs bez plakstiņa un tam bija spēcīgas sāpes un pastāvīgs sausums acīs. Stikla pūtējs centās tam palīdzēt, un no stikla izgatavoja lecas acīm. To centrs bija caurspīdīgs, bet malas baltas, lai varētu visu redzēt apkārt. Draugs piemērīja kontaktlēcas, un tādējādi redze uzlabojās.
Vēlāk Müllers uzsāka masveidā ražot stikla kontaktlēcas. Tomēr šīs kontaktlēcas nebija pilnīgi pielāgotas visiem. Tās bija ērtas tikai nelielam daudzumam. Masveida kontaktlēcas ražošanu savās rokās ņēma K.Zeiss kopā ar O.Šotu.

Pateicoties tam, šodien mūsu tirgus ir piepildīts ar diezgan atšķirīgiem produktiem, ir lēcas acīm krāsainas un koriģējošas. Tās atvieglo mūsu ikdienu, bez tam pilnveidojoties digitālajai videi, pieņemams ir arī kontaktlēcas interneta veikals, kurā visbiežāk ikvienas kontaktlēcas cenas ir zemākas nekā reālajos veikalos. Bez tam arī šeit palīgā nāk eksperti, kas palīdzēs atrast Jums atbilstošāko produktu.

Lēcas acīm, kā arī šo izlases kritēriji

Pilnīgi visas kontaktlēcas internetā vai optikas veikalā tiek dalītas dažādos veidos un tipos atkarībā no mērķa, izejmateriāla, nēsāšanas ilguma kā arī nomaiņas termiņa. Tas ietekmē ne vien Jūsu izvēli, bet, protams, arī kontaktlēcas cenas būs atkarīgas no šiem kritērijiem.

Lēcas acīm pēc izejmateriāla var tikt dalītas cietās un mīkstās lēcās. Cietās var būt gaisa caurlaidīgas un nē. Bet mīkstas lēcas jau ir visbiežāk atrodamas mūslaiku lēcu piekritēju vidū un tās ir hidrogēla vai silikona hidrogēla lēcas.

Pēc nēsāšanas tipa, kontaktlēcas varētu iedalīt dienas, kuras tiek izņemtas vakarā, elastīgas, kuras ņem ārā pēc dažām dienām, vēl ir ilgstošās un nepārtrauktas valkāšanas lēcas, kur nēsāt lēcas līdz pat 30 dienām.

Kontaktlēcas varētu sadalīt pēc nomaiņas termiņa: tradicionālās lēcas ar kalpošanas laiku no 6 mēnešiem līdz 1 gadam. Lēcas ar plānveida maiņu – viendienas, divu nedēļu, mēneša lēcas. Protams, vienas dienas lēcas cena būs lielāka ja skatās ilgtermiņā nekā, ka piemēram,, trīsdesmit dienu. Tajā pat brīdī viendienas lēcas tad ir piemērotas īpaši jūtīgām acīm.

Vēl lēcas iedalās pēc krāsas un pēc šī faktora kontaktlēcas interneta veikals kā var nodrošināt gan tās, kas nemaina krāsu, gan arī tonētas, gan ir tādas, kur krāsu palete ir milzīga un būtiski var izmainīt klienta acu krāsu. Lēcas, kas domātas tikai acu krāsas maiņai, iespējams izlaist ar nulles dioptriju.

Kā redzams lēcas internetā vai pat optikas salonos eksistē diezgan dažādas, būs sākumā tikai jāsameklē savs izvēles variants!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.