Profesionālais un amatieru bokss Latvijā un pasaulē.

Bokss noteikti ir tas sporta veids, kas visā pasaulē tiek vērtēts ļoti dažādi. Citi uzskata, ka tā ir nevainīga dūru cīņa, bet citi savukārt, ka situāciju, kurā divi pieauguši vīrieši un arī sievietes labprātīgi ļauj sev nodarīt miesas bojājumus, nevar nosaukt par sporta veidu.

Ir valstis, kurās bokss ir bijis vai pat vēl joprojām ir aizliegts ar likumu, jo tiek uzskatīts par bīstamu, veselībai kaitīgu sporta veidu, turklāt, klaji demonstrē to, ka vardarbība ir pieļaujama un ar to var ne tikai kļūt slavens, bet arī pelnīt naudu. Lai vai kā arī nebūtu, mūsdienās ir pavisam mazs skaits valstu, kurās tas būtu aizliegts ar likumu, jo tas ir kļuvis par regulētu un sankcionētu sporta veidu, kurā tiek ievēroti noteikumi

Bokss iedalās divās kategorijās – profesionālais bokss un amatieru bokss. Bokss, kā sporta veids, ir salīdzinoši jauns – tas radies divdesmitā gadsimta pašā sākumā.

Profesionālais bokss.

Profesionālais bokss no amatieru boksa neatšķiras tikai ar to, ka cīņa notiek starp profesionāliem sportistiem vai iesācējiem. Profesionālajā boksā sportisti cīnās 12 raundus (dažkārt pat vairāk/mazāk). Sportistiem ir speciāli cimdi, kas nedaudz, bet tomēr mazina sitiena spēku. Katrs raunds ilgst 3 minūtes. Cīņas uzvarētāju nosaka dažādos veidos:

  • Pretinieks, ievainojumu dēļ, nevar turpināt cīņu;
  • Ja pretinieks pēc nokauta nespēj piecelties 10 sekunžu laikā;
  • Ja pretinieks pārkāpj noteikumus.

Profesionālajā boksā sportisti sacenšas par naudas balvu, kas mača beigās tiek sadalīta starp abiem bokseriem.

Viens no latviešu spilgtākajiem un veiksmīgākajiem profesionālajiem bokseriem ir Mairis Briedis.

Amatieru bokss.

Amatieru boksā sportistiem ir jāvelk ne tikai speciālie cimdi, bet arī aizsargķiveres. Šajā boksa versijā cīņa ilgst 3 raundus (ļoti retos gadījumos 4) un katrs raunds ilgst 3 minūtes. Amatieru bokss parasti ir vērojams Olimpiskajās spēlēs. Olimpiskajās spēlēs bokss ir iekļauts no 1904. gada un tas ir viens no diviem sporta veidiem, kurā var piedalīties tikai amatieri.

Ja vēlies izbaudīt cīņu Briedis vs  Usiks , tad nepalaid garām 27. janvāri!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.